  • CDV30FH102FO3
CDV30FH102FO3
advertisement
Manufacturer No:
CDV30FH102FO3
HK JDW NO:
192-CDV30FH102FO3
Datasheet:
CDV30FH102FO3
Purchasing and Inquiry
CDV30FH102FO3 Overview
In this case, we measure the part's terminal pitch at 11.1mm.A 0.772Lx0.260W 19.60mmx6.60mm size/dimension ensures high levels of reliability.High efficiency requires maintaining the rated voltage (URdc) at 1500V.This part is set with a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient.There is no voltage rating for this electronic part.Devices should always be kept at -55°C~125°C when operating.
CDV30FH102FO3 Features
a 11.1mm terminal pitch
its size/dimension is 0.772Lx0.260W 19.60mmx6.60mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 1.5kV
CDV30FH102FO3 Applications
  • MRI Coils
  • MRI Coils and Generators
  • Tuned LCR Circuits
  • Plasma generators
  • RF Power Amplifiers
  • RF Medical Equipment
  • RF Instruments
  • Lasers
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • CATV
Step5Bar-code shipping tag
CDV30FH102FO3
    Select All
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1500V
  • Size Code
    7726
  • Height Seated (Max)
    0.858 21.80mm
  • Length
    19.6mm
  • Width
    6.6mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    CDV30
  • Size / Dimension
    0.772Lx0.260W 19.60mmx6.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    1.5kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    11.1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Spacing
    0.437 11.10mm