  • CDV30EH820JO3
CDV30EH820JO3
advertisement
Manufacturer No:
CDV30EH820JO3
HK JDW NO:
192-CDV30EH820JO3
Datasheet:
CDV30EH820JO3
Purchasing and Inquiry
CDV30EH820JO3 Overview
This part has a 11.1mm terminal pitch.This device's size and dimension are 0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm to ensure a high level of reliability.It is recommended to maintain the rated voltage (URdc) at 1500V in order to achieve maximum efficiency.Parts have a -20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient.1.5kV is the voltage rating of this electronic part.Keeping the device at -55°C~125°C during operation is recommended.
CDV30EH820JO3 Features
a 11.1mm terminal pitch
its size/dimension is 0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm
a -20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 1.5kV
CDV30EH820JO3 Applications
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • MRI Coils
  • Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • MRI Coils and Generators
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Power Amplifiers
  • RF Medical Equipment
  • CATV
Step5Bar-code shipping tag
CDV30EH820JO3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    CDV30
  • Size / Dimension
    0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -20/+100ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    1.5kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    82pF
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    11.1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Spacing
    0.437 11.10mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1500V
  • Size Code
    7725
  • Height Seated (Max)
    0.850 21.60mm
  • Length
    19.6mm
  • Width
    6.4mm