  • CDV19FF511JO3
CDV19FF511JO3
advertisement
Manufacturer No:
CDV19FF511JO3
HK JDW NO:
192-CDV19FF511JO3
Datasheet:
CDV19FF511JO3
Purchasing and Inquiry
CDV19FF511JO3 Overview
The terminal Pitch of the part is measured 8.7mm.For this device to function properly, a voltage rating of 1kV is needed.A high efficiency is achieved by maintaining the rated (DC) voltage (URdc) at 1000V.With the part, temperature coefficients of 70 ppm/°C are pre-set.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~125°C.
CDV19FF511JO3 Features
a 8.7mm terminal pitch
the voltage - Rated DC of 1kV
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CDV19FF511JO3 Applications
  • Plasma generators
  • MRI Coils
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • Power Amplifiers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Lasers
  • RF Instruments
  • Mobile Radio
  • Ground and Flight Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
CDV19FF511JO3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2005
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    510pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Terminal Pitch
    8.7mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    8.7122mm
  • Lead Spacing
    0.343 8.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    6419
  • Height
    12.7mm
  • Length
    16.3mm
  • Width
    4.8mm