  • CDV19FF472JO3F
CDV19FF472JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CDV19FF472JO3F
HK JDW NO:
192-CDV19FF472JO3F
Datasheet:
CDV19FF472JO3F
Purchasing and Inquiry
CDV19FF472JO3F Overview
This part has a 8.7mm terminal pitch.Due to its 0.760Lx0.460W 19.30mmx11.70mm size/dimension, it allows for high reliability.A high efficiency requires that the rated (DC) voltage (URdc) be maintained at 1000V.Parts have a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient.Electronic parts like this one are voltage-rated at 1kV.Keeping the device at -55°C~125°C during operation is recommended.
CDV19FF472JO3F Features
a 8.7mm terminal pitch
its size/dimension is 0.760Lx0.460W 19.30mmx11.70mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 1kV
CDV19FF472JO3F Applications
  • Tuned LCR Circuits
  • MRI Coils
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Medical Equipment
  • RF Instruments
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • MRI Coils and Generators
  • Lasers
  • Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
CDV19FF472JO3F
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    CDV19
  • Size / Dimension
    0.760Lx0.460W 19.30mmx11.70mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    1kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700pF
  • Terminal Pitch
    8.7mm
  • Lead Spacing
    0.344 8.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    7646
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm
  • Length
    19.3mm
  • Width
    11.7mm