  • CDV19FF471JO3F
CDV19FF471JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CDV19FF471JO3F
HK JDW NO:
192-CDV19FF471JO3F
Datasheet:
CDV19FF471JO3F
Purchasing and Inquiry
CDV19FF471JO3F Overview
Pitch at the terminals is measured as 8.7mm.Despite its size/dimension being 0.650Lx0.201W 16.50mmx5.10mm, it guarantees high reliability.It requires voltage - Rated DC of 1kV to function fully.If you want high efficiency, keep the rated DC voltage (URdc) at 1000V.The part has a temperature coefficient of 70 ppm/°C.If the device is operating, leave it at -55°C~125°C at all times.
CDV19FF471JO3F Features
a 8.7mm terminal pitch
its size/dimension is 0.650Lx0.201W 16.50mmx5.10mm
the voltage - Rated DC of 1kV
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CDV19FF471JO3F Applications
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Lasers
  • MRI Coils
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • MRI Coils and Generators
  • CATV
  • Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • Mobile Radio
  • RF Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
CDV19FF471JO3F
    14 Weeks
  • Mount
    Radial
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.650Lx0.201W 16.50mmx5.10mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Terminal Pitch
    8.7mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    8.7122mm
  • Lead Spacing
    0.343 8.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    6419
  • Height
    12.954mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    16.3mm
  • Width
    4.8mm