  • CDV19FF242FO3
CDV19FF242FO3
advertisement
Manufacturer No:
CDV19FF242FO3
HK JDW NO:
192-CDV19FF242FO3
Datasheet:
CDV19FF242FO3
Purchasing and Inquiry
CDV19FF242FO3 Overview
Pitch 8.7mm is measured on the part's terminals.It is recommended to maintain the rated voltage (URdc) at 1000V in order to achieve maximum efficiency.Parts have a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient.This electronic part's voltage rating is 1kV.It is recommended to leave the device at -55°C~125°C at all times.
CDV19FF242FO3 Features
a 8.7mm terminal pitch
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 1kV
CDV19FF242FO3 Applications
  • Lasers
  • Plasma generators
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • CATV
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • MRI Coils and Generators
  • MRI Coils
  • RF Instruments
Step5Bar-code shipping tag
CDV19FF242FO3
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2015
  • Tolerance
    ±1%
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    1kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    2400pF
  • Terminal Pitch
    8.7mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    6419
  • Height
    12.7mm
  • Length
    16.3mm
  • Width
    4.8mm