  • CDV19EF300JO3
CDV19EF300JO3
advertisement
Manufacturer No:
CDV19EF300JO3
HK JDW NO:
192-CDV19EF300JO3
Package:
Radial
Datasheet:
CDV19EF300JO3
Purchasing and Inquiry
CDV19EF300JO3 Overview
A part's terminal pitch is measured as 8.7mm.In order to guarantee a high level of reliability, its size / dimension is 0.642Lx0.189W 16.30mmx4.80mm.To operate properly, it requires a voltage - Rated DC of 1kV.It is recommended to maintain the rated voltage (URdc) at 1000V in order to achieve maximum efficiency.Temperature coefficients 100 ppm/°C are set with the part.When in operation, the device should be kept at -55°C~125°C.
CDV19EF300JO3 Features
a 8.7mm terminal pitch
its size/dimension is 0.642Lx0.189W 16.30mmx4.80mm
the voltage - Rated DC of 1kV
a 100 ppm/°C temperature coefficient
CDV19EF300JO3 Applications
  • Tuned LCR Circuits
  • Power Amplifiers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Lasers
  • CATV
  • Plasma generators
  • MRI Coils
  • RF Instruments
  • RF Medical Equipment
  • MRI Coils and Generators
Step5Bar-code shipping tag
CDV19EF300JO3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    CDV19
  • Size / Dimension
    0.642Lx0.189W 16.30mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    30pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    8.7mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    8.7122mm
  • Lead Spacing
    0.343 8.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    6419
  • Height
    12.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm
  • Length
    16.3mm
  • Width
    4.8mm