  • CDV16FF511JO3F
CDV16FF511JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CDV16FF511JO3F
HK JDW NO:
192-CDV16FF511JO3F
Package:
Radial
Datasheet:
CDV16FF511JO3F
Purchasing and Inquiry
CDV16FF511JO3F Overview
The terminal Pitch of the part is measured 5.944mm.To ensure high reliability, its size/dimension is 0.449Lx0.161W 11.40mmx4.10mm.It requires voltage - Rated DC of 1kV to function fully.A high efficiency requires that the rated (DC) voltage (URdc) be maintained at 1000V.The part has a temperature coefficient of 70ppm/Cel ppm/°C.Devices should always be kept at -55°C~150°C when operating.
CDV16FF511JO3F Features
a 5.944mm terminal pitch
its size/dimension is 0.449Lx0.161W 11.40mmx4.10mm
the voltage - Rated DC of 1kV
a 70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
CDV16FF511JO3F Applications
  • CATV
  • Tuned LCR Circuits
  • Lasers
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • RF Medical Equipment
  • RF Instruments
  • MRI Coils
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • MRI Coils and Generators
Step5Bar-code shipping tag
CDV16FF511JO3F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    CDV16
  • Size / Dimension
    0.449Lx0.161W 11.40mmx4.10mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    RF, High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V) : 350
  • HTS Code
  • Capacitance
    510pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    5.944mm
  • Lead Pitch
    5.9436mm
  • Lead Spacing
    0.234 5.94mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    4516
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    350V
  • Height
    11.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.469 11.90mm
  • Length
    11.4mm
  • Width
    4.1mm