  • CDS19FD471JO3F
CDS19FD471JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CDS19FD471JO3F
HK JDW NO:
192-CDS19FD471JO3F
Datasheet:
CDS19FD471JO3F
Purchasing and Inquiry
CDS19FD471JO3F Overview
Pitch 8.7mm is measured on the part's terminals.Despite its size/dimension being 0.610Lx0.140W 15.50mmx3.60mm, it guarantees high reliability.If you want high efficiency, keep the rated DC voltage (URdc) at 500V.0/+70ppm/Cel ppm/°C is set as the temperature coefficient for the part.This electronic part's voltage rating is 500V.When in operation, the device should be kept at -55°C~125°C.
CDS19FD471JO3F Features
a 8.7mm terminal pitch
its size/dimension is 0.610Lx0.140W 15.50mmx3.60mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CDS19FD471JO3F Applications
  • CATV
  • RF Medical Equipment
  • Power Amplifiers
  • Lasers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Power Amplifiers
  • MRI Coils
  • MRI Coils and Generators
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
Step5Bar-code shipping tag
CDS19FD471JO3F
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    CDS19
  • Size / Dimension
    0.610Lx0.140W 15.50mmx3.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Terminal Pitch
    8.7mm
  • Lead Spacing
    0.344 8.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    6114
  • Height Seated (Max)
    0.449 11.40mm
  • Length
    15.5mm
  • Width
    3.6mm