  • CDS19FD471FO3
CDS19FD471FO3
advertisement
Manufacturer No:
CDS19FD471FO3
HK JDW NO:
192-CDS19FD471FO3
Datasheet:
CDS19FD471FO3
Purchasing and Inquiry
CDS19FD471FO3 Overview
Pitch 8.7mm is measured on the part's terminals.A 0.610Lx0.142W 15.50mmx3.60mm dimension and a size/dimension of 0.610Lx0.142W 15.50mmx3.60mm ensure reliability.A high efficiency requires that the rated (DC) voltage (URdc) be maintained at 500V.This part is set with a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient.Voltage - Rated of this electronic part is 500V.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~125°C.
CDS19FD471FO3 Features
a 8.7mm terminal pitch
its size/dimension is 0.610Lx0.142W 15.50mmx3.60mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CDS19FD471FO3 Applications
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Tuned LCR Circuits
  • Mobile Radio
  • Lasers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • MRI Coils
  • RF Power Amplifiers
  • RF Medical Equipment
  • Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
CDS19FD471FO3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    CDS19
  • Size / Dimension
    0.610Lx0.142W 15.50mmx3.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Terminal Pitch
    8.7mm
  • Lead Spacing
    0.343 8.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    6114
  • Height Seated (Max)
    0.449 11.40mm
  • Length
    15.5mm
  • Width
    3.6mm