  • CDS19FD302FO3
CDS19FD302FO3
advertisement
Manufacturer No:
CDS19FD302FO3
HK JDW NO:
192-CDS19FD302FO3
Datasheet:
CDS19FD302FO3
Purchasing and Inquiry
CDS19FD302FO3 Overview
Pitch at the terminals is measured as 8.7mm.Despite its size/dimension being 0.630Lx0.209W 16.00mmx5.30mm, it guarantees high reliability.For high efficiency, the rated voltage (URdc) should be kept at 500V.The part has a temperature coefficient of 0/+70ppm/Cel ppm/°C.This electronic part has a voltage rating of 500V.If the device is operating, leave it at -55°C~125°C at all times.
CDS19FD302FO3 Features
a 8.7mm terminal pitch
its size/dimension is 0.630Lx0.209W 16.00mmx5.30mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CDS19FD302FO3 Applications
  • RF Instruments
  • CATV
  • RF Medical Equipment
  • Power Amplifiers
  • MRI Coils and Generators
  • MRI Coils
  • Plasma generators
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Power Amplifiers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
Step5Bar-code shipping tag
CDS19FD302FO3
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.630Lx0.209W 16.00mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    3000pF
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    8.7mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Spacing
    0.343 8.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    6321
  • Height Seated (Max)
    0.469 11.90mm
  • Length
    16mm
  • Width
    5.3mm