  • CDS19FA103FO3
CDS19FA103FO3
advertisement
Manufacturer No:
CDS19FA103FO3
HK JDW NO:
192-CDS19FA103FO3
Package:
Radial
Datasheet:
CDS19FA103FO3
Description:
CDS19 Series 10000pF Mica Capacitor ±1% Bulk -55°C~125°C Through Hole 0/+70ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CDS19FA103FO3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CDS19
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.669Lx0.319W 17.00mmx8.10mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    8.7mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Spacing
    0.343 8.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    6732
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    17mm
  • Width
    8.1mm