  • CDS15FD361JO3
CDS15FD361JO3
advertisement
Manufacturer No:
CDS15FD361JO3
HK JDW NO:
192-CDS15FD361JO3
Datasheet:
CDS15FD361JO3
Purchasing and Inquiry
CDS15FD361JO3 Overview
In this case, we measure the part's terminal pitch at 5.9mm.To ensure high reliability, its size/dimension is 0.440Lx0.160W 11.20mmx4.10mm.High efficiency requires maintaining the rated voltage (URdc) at 500V.This part is set with a 70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient.In this electronic part, the voltage is rated at 500V.When operating, the device should remain at -55°C~125°C at all times.
CDS15FD361JO3 Features
a 5.9mm terminal pitch
its size/dimension is 0.440Lx0.160W 11.20mmx4.10mm
a 70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CDS15FD361JO3 Applications
  • Plasma generators
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • RF Instruments
  • CATV
  • RF Medical Equipment
  • Lasers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • Power Amplifiers
  • RF Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
CDS15FD361JO3
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.440Lx0.160W 11.20mmx4.10mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    General Purpose
  • Temperature Coefficient
    70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    360pF
  • Terminal Pitch
    5.9mm
  • Lead Spacing
    0.234 5.90mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    4416
  • Height Seated (Max)
    0.291 7.40mm
  • Length
    11.2mm
  • Width
    4.1mm