  • CDS15ED750JO3F
CDS15ED750JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CDS15ED750JO3F
HK JDW NO:
192-CDS15ED750JO3F
Datasheet:
CDS15ED750JO3F
Purchasing and Inquiry
CDS15ED750JO3F Overview
A part's terminal pitch is measured as 5.9mm.A 0.430Lx0.140W 10.90mmx3.60mm dimension and a size/dimension of 0.430Lx0.140W 10.90mmx3.60mm ensure reliability.For high efficiency, the rated voltage (URdc) should be kept at 500V.With the part, temperature coefficients of -20/+100ppm/Cel ppm/°C are pre-set.This electronic part has a voltage rating of 500V.It is recommended that the device remain at -55°C~125°C at all times when in operation.
CDS15ED750JO3F Features
a 5.9mm terminal pitch
its size/dimension is 0.430Lx0.140W 10.90mmx3.60mm
a -20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CDS15ED750JO3F Applications
  • MRI Coils
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Lasers
  • RF Medical Equipment
  • Tuned LCR Circuits
  • MRI Coils and Generators
  • Mobile Radio
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Power Amplifiers
  • RF Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
CDS15ED750JO3F
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.430Lx0.140W 10.90mmx3.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    -20/+100ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    75pF
  • Terminal Pitch
    5.9mm
  • Lead Spacing
    0.234 5.90mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    4314
  • Height Seated (Max)
    0.280 7.10mm
  • Length
    10.9mm
  • Width
    3.6mm