  • CDS15ED680JO3
CDS15ED680JO3
advertisement
Manufacturer No:
CDS15ED680JO3
HK JDW NO:
192-CDS15ED680JO3
Package:
Radial
Datasheet:
CDS15ED680JO3
Purchasing and Inquiry
CDS15ED680JO3 Overview
Pitch is measured at the terminals of the part 5.9mm.In order to guarantee a high level of reliability, its size / dimension is 0.430Lx0.140W 10.90mmx3.60mm.It is recommended to maintain the rated voltage (URdc) at 500V in order to achieve maximum efficiency.Parts have a -20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient.There is no voltage rating for this electronic part.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~125°C.
CDS15ED680JO3 Features
a 5.9mm terminal pitch
its size/dimension is 0.430Lx0.140W 10.90mmx3.60mm
a -20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CDS15ED680JO3 Applications
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • RF Medical Equipment
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Plasma generators
  • Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • MRI Coils
  • RF Power Amplifiers
  • MRI Coils and Generators
  • Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
CDS15ED680JO3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    CDS15
  • Size / Dimension
    0.430Lx0.140W 10.90mmx3.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -20/+100ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    68pF
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    5.9mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Spacing
    0.234 5.90mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    4314
  • Height Seated (Max)
    0.280 7.10mm
  • Length
    10.9mm
  • Width
    3.6mm