  • CDS10ED680JO3F
CDS10ED680JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CDS10ED680JO3F
HK JDW NO:
192-CDS10ED680JO3F
Package:
Radial
Datasheet:
CDS10ED680JO3F
Purchasing and Inquiry
CDS10ED680JO3F Overview
3.6mm is the terminal pitch of the part.The size/dimension of this module is 0.310Lx0.130W 7.90mmx3.30mm in order to provide high reliability.The rated (DC) voltage (URdc) should be maintained at 500V for high efficiency.-20/+100ppm/Cel ppm/°C is set as the temperature coefficient for the part.This electronic part's voltage rating is 500V.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~125°C.
CDS10ED680JO3F Features
a 3.6mm terminal pitch
its size/dimension is 0.310Lx0.130W 7.90mmx3.30mm
a -20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CDS10ED680JO3F Applications
  • CATV
  • MRI Coils
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Plasma generators
  • Lasers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • MRI Coils and Generators
  • RF Medical Equipment
  • Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
Step5Bar-code shipping tag
CDS10ED680JO3F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    CDS10
  • Size / Dimension
    0.310Lx0.130W 7.90mmx3.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -20/+100ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    68pF
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    3.6mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Spacing
    0.141 3.60mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    3113
  • Height Seated (Max)
    0.260 6.60mm
  • Length
    7.9mm
  • Width
    3.3mm