  • CDRH6D28EHF-5R6NC
CDRH6D28EHF-5R6NC
advertisement
Manufacturer No:
CDRH6D28EHF-5R6NC
HK JDW NO:
738-CDRH6D28EHF-5R6NC
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CDRH6D28EHF-5R6NC
Step5Bar-code shipping tag
CDRH6D28EHF-5R6NC
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2.9A
  • Inductance
    5.6μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    35mOhm Max
  • Max DC Current
    2.9A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    2.25A
  • Case/Size Code
    2626
  • Height
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    CDRH6D28
  • Size / Dimension
    0.264Lx0.264W 6.70mmx6.70mm
  • Tolerance
    30%