  • CDR03BX683AMSR
CDR03BX683AMSR
advertisement
Manufacturer No:
CDR03BX683AMSR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR03BX683AMSR
Package:
1808
Datasheet:
CDR03BX683AMSR
Purchasing and Inquiry
CDR03BX683AMSR Overview
Temperature coefficient is 15% ppm/°C.In a 1808 case, the product is packaged.A voltage of 50V is required for the operation of this electrical part.
CDR03BX683AMSR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CDR03BX683AMSR Applications
There are a lot of KEMET CDR03BX683AMSR applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR03BX683AMSR
  • Package / Case
    1808
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Series
    C(SIZE)P
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    68nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.03mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.295mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    2.03mm