  • CD7FD131FO3
CD7FD131FO3
advertisement
Manufacturer No:
CD7FD131FO3
HK JDW NO:
192-CD7FD131FO3
Package:
Radial
Datasheet:
CD7FD131FO3
Purchasing and Inquiry
CD7FD131FO3 Overview
Pitch at the terminals is measured as 4.4mm.In order to guarantee a high level of reliability, its size / dimension is 0.264Lx0.110W 6.70mmx2.80mm.Providing a DC voltage - Rated DC of 500V is required to fully operate the device.70 ppm/°C is set as the temperature coefficient for the part.It is recommended that the device remain at -55°C~125°C at all times when in operation.
CD7FD131FO3 Features
a 4.4mm terminal pitch
its size/dimension is 0.264Lx0.110W 6.70mmx2.80mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD7FD131FO3 Applications
  • Tuned LCR Circuits
  • MRI Coils
  • RF Power Amplifiers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • MRI Coils and Generators
  • Mobile Radio
  • CATV
  • RF Instruments
  • Plasma generators
  • Ground and Flight Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
CD7FD131FO3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    CD7
  • Size / Dimension
    0.264Lx0.110W 6.70mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    130pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    4.4mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    4.3942mm
  • Lead Spacing
    0.173 4.40mm
  • Size Code
    2611
  • Height
    6.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.260 6.60mm
  • Length
    6.7mm
  • Width
    2.8mm