  • CD7FA391JO3
CD7FA391JO3
advertisement
Manufacturer No:
CD7FA391JO3
HK JDW NO:
192-CD7FA391JO3
Datasheet:
CD7FA391JO3
Purchasing and Inquiry
CD7FA391JO3 Overview
Pitch 4.4mm is measured on the part's terminals.A 0.276Lx0.126W 7.00mmx3.20mm dimension and a size/dimension of 0.276Lx0.126W 7.00mmx3.20mm ensure reliability.To operate properly, it requires a voltage - Rated DC of 100V.The part has a temperature coefficient of 70 ppm/°C.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~125°C.
CD7FA391JO3 Features
a 4.4mm terminal pitch
its size/dimension is 0.276Lx0.126W 7.00mmx3.20mm
the voltage - Rated DC of 100V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD7FA391JO3 Applications
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • CATV
  • RF Power Amplifiers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Plasma generators
  • RF Medical Equipment
  • Mobile Radio
  • Ground and Flight Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
CD7FA391JO3
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.276Lx0.126W 7.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Capacitance
    390pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    4.4mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    4.3942mm
  • Lead Spacing
    0.173 4.40mm
  • Lead Diameter
    400 μm
  • Size Code
    2812
  • Height
    5.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.260 6.60mm
  • Length
    7mm
  • Width
    3.2mm