  • CD7FA102JO3
CD7FA102JO3
advertisement
Manufacturer No:
CD7FA102JO3
HK JDW NO:
192-CD7FA102JO3
Package:
Radial
Datasheet:
CD7FA102JO3
Purchasing and Inquiry
CD7FA102JO3 Overview
Despite its size/dimension being 0.319Lx0.154W 8.10mmx3.90mm, it guarantees high reliability.To operate properly, it requires a voltage - Rated DC of 100V.Parts with 70 ppm/°C temperature coefficients are pre-set.The device should always remain at -55°C~125°C when in use.
CD7FA102JO3 Features
its size/dimension is 0.319Lx0.154W 8.10mmx3.90mm
the voltage - Rated DC of 100V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD7FA102JO3 Applications
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Instruments
  • MRI Coils and Generators
  • Lasers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Plasma generators
  • CATV
  • RF Medical Equipment
  • Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
CD7FA102JO3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    CD7
  • Size / Dimension
    0.319Lx0.154W 8.10mmx3.90mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    3.9mm
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    4.4mm
  • Lead Spacing
    0.173 4.40mm
  • Lead Diameter
    400 μm
  • Height
    6.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.299 7.60mm
  • Length
    8.1mm