  • CD74HCT154MG4
CD74HCT154MG4
advertisement
Manufacturer No:
CD74HCT154MG4
HK JDW NO:
815-CD74HCT154MG4
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
Description:
24 Terminations4.5V~5.5V 24 Pin 74HCT154 Signal switch74HCT Series 16 Outputs1 Functions
Purchasing and Inquiry
CD74HCT154MG4 Overview
Digital switch is provided in the 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) for the purpose of saving board space.As a result, it is packaged in a way that is referred to as Tube.digital switch ic uses the method of Surface Mount for mounting.In the multiplexers, the analog IC is indicated by Decoder/Demultiplexer.When the operating temperature is kept at -55°C~125°C, the machine will not be sensturn signal switchive to external influences.Design engineers have more flexibility when digital controlled switch operates at 4.5V~5.5V voltage.In addition to being a member of the 74HCT series, these multiplexers have a wide range of applications.It is designed with 24 terminations as part of its basic configuration.There is a base part number 74HCT154 that can be used to locate signal switch's related components as well.For multiplexer's system, a voltage of 5V is supplied.Signal switch has 24 component pins.At the end of a conductor, it uses GULL WING as the point where the conductor ends.Its supply type is Single, which is used as the source of power.A total of 24 pins are configured on this board.The mounting point is Surface Mount.I would like to refer to the logic switch as a member of the HCT family.The multiplexer ic provides 16 bits.For mux switch's normal operation, there is a power supply provided at 5V.There are 16 outputs designed to operate the turn signal switch.This is an the digital switch ic that is classified as Decoder/Drivers.In the absence of external influences, it consumes 8μA current of multiplexer ic.With a supply voltage of 5V, reliable performance of the multiplexers can be achieved.In this multiplexer, there is a total of 4 inputs.In addition, 2 ENABLE INPUTS provides improved characteristics.Configuration elements for the mux switch consist of 1.
CD74HCT154MG4 Features
Supplied in the 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Power supplies of 5V
Operating with the supply voltage of 5V
2 ENABLE INPUTS
CD74HCT154MG4 Applications
  • Implementing boolean functions with multiple variables
  • High-performance memory-decoding applications
  • Speed control of medern motors
  • HD surveillance system
  • Memory system of computers
  • Robotic vehicles
  • Textile mills
  • Computer memory
  • Electronic circuits
  • Decimal decoder
Step5Bar-code shipping tag
CD74HCT154MG4
  • Number of Pins
    24
  • Weight
    624.398247mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74HCT
  • Number of Terminations
    24
  • Type
    Decoder/Demultiplexer
  • Additional Feature
    2 ENABLE INPUTS
  • Subcategory
    Decoder/Drivers
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74HCT154
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    16
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Circuit
    1 x 4:16
  • Polarity
    Inverting
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    16
  • Propagation Delay
    44 ns
  • Quiescent Current
    8μA
  • Turn On Delay Time
    53 ns
  • Family
    HCT
  • Logic Function
    Decoder, Demultiplexer
  • Number of Inputs
    4
  • Current - Output High, Low
    4mA 4mA
  • Supply Type
    Single
  • Bandwidth
    28MHz
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.08mA
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Input Conditioning
    STANDARD
  • Height
    2.65mm
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm
  • Thickness
    2.35mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)