  • CD74HCT14M96E4
CD74HCT14M96E4
advertisement
Manufacturer No:
CD74HCT14M96E4
HK JDW NO:
815-CD74HCT14M96E4
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
CD74HCT14M96E4
Description:
5V V 57 ns ns 57 ns ns 8.65mm mm Gates & Inverters 4mA mA 1.75mm mm 129.387224mg mg Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V 2μA μA
Purchasing and Inquiry
CD74HCT14M96E4 Overview
Shipping overseas is convenient due to the part's packing in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width). In order to provide high reliability, an advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used. This logic works according to the Inverter principle. The part must have a voltage of 4.5V~5.5V in order to function properly. Around -55°C~125°C is the extended operating temperature. Surface Mount is the mounting position of the part. Output current is 4mA 4mA in the high and low states. A 74HCT series product. Total terminations are 14. There are 6 functions that significantly improve the user experience. HCT is a chip that is part of this device. Use 74HCT14 when searching for device variants. There are 14 pins injected into the part body. There are many applications for this logic device, mounted at Surface Mount. For details about the functions of 14 pins, please refer to the datasheets. The part has 2μA current flowing through it in the quiescent state. It is a typical Gate logic device. A 50pF load capacitance is present in the part. The method TR is packed into it. According to the datasheets, the part requires 5V power supplies. The device's output current is rated 4mA. For operation, there are 6 elements. It is specified that the operating supply voltage for the chip will be 5V volts. There is Schmitt Trigger in it.
CD74HCT14M96E4 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -55°C~125°C
HCT Family
Quiescent Current: 2μA
Output Current: 4mA
CD74HCT14M96E4 Applications
There are a lot of Texas Instruments CD74HCT14M96E4 Gates and Inverters applications.
  • Remote monitoring
  • Various travel, camping, medical emergency appliances
  • Laptop
  • Troubleshooting & Judgment
  • VCD
  • Television
  • Computer
  • Small ground power station
  • Car
  • Mobile caravan
Step5Bar-code shipping tag
CD74HCT14M96E4
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    129.387224mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74HCT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gate
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    74HCT14
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    6
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    4mA
  • Propagation Delay
    57 ns
  • Quiescent Current
    2μA
  • Turn On Delay Time
    57 ns
  • Family
    HCT
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    4mA 4mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.0052 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    38ns @ 4.5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.5V ~ 0.6V
  • Logic Level - High
    1.9V ~ 2.1V
  • Height
    1.75mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm