  • CD74HC154M96E4
CD74HC154M96E4
advertisement
Manufacturer No:
CD74HC154M96E4
HK JDW NO:
815-CD74HC154M96E4
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
Description:
24 Terminations2V~6V 24 Pin 74HC154 Signal switch74HC Series 16 Outputs1 Functions
Purchasing and Inquiry
CD74HC154M96E4 Overview
In order to conserve board space, digital switch is included in the 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width).As a result, it is packaged in a way that is referred to as Tape & Reel (TR).The method digital switch ic adopts for mounting is Surface Mount.A digital IC Decoder/Demultiplexer is used as the analog component of the multiplexers.The operating temperature of -55°C~125°C will not be susceptible to external factors.The turn signal switch is designed for use with a 2V~6V supply voltage, which gives it a lot of flexibility.In addition to being a member of the 74HC series, these multiplexers have a wide range of applications.There are 24 terminations included in its basic configuration.Its logic switch base part number is 74HC154 which can also be used to find its logic switch related parts.For multiplexer's system, a voltage of 4.5V is supplied.In this turn signal switch, there are 24 component pins.A conductor terminates at GULL WING.As a type of supply, Single is employed.A total of 24 pins are configured on this board.The mounting point is Surface Mount.There is a family of HC/UH members.There are 16 bits signal multiplexer provides.Keeping Vsup at 2V will prevent some unwanted failures.To avoid some unnecessary failures, the maximum supply voltage (Vsup) should be kept at 6V.During mux switch's normal operation, 2/6V is provided with a power supply.The turn signal switch has 16 outputs.This is an the digital switch ic that is classified as Decoder/Drivers.Without any external influences, it consumes 8μA current of multiplexer ic at all times.The multiplexer provides 4 inputs.The switches package is packaged in accordance with TR.In addition, 2 ENABLE INPUTS provides improved characteristics.There are 1 elements used for the mux switch configuration.
CD74HC154M96E4 Features
Supplied in the 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Power supplies of 2/6V
2 ENABLE INPUTS
CD74HC154M96E4 Applications
  • Video transmission
  • Analog to digital conversion
  • Used to connect a single source to multiple destinations
  • Computer memory
  • Decimal decoder
  • Data distribution
  • Data communication
  • Enabling block of memory depending on address in memory chips
  • War field flying robot with a night vision flying camera
  • Steel plants
Step5Bar-code shipping tag
CD74HC154M96E4
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    24
  • Weight
    624.398247mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74HC
  • Number of Terminations
    24
  • Type
    Decoder/Demultiplexer
  • Additional Feature
    2 ENABLE INPUTS
  • Subcategory
    Decoder/Drivers
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Supply
    2V~6V
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    4.5V
  • Base Part Number
    74HC154
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    16
  • Number of Elements
    1
  • Circuit
    1 x 4:16
  • Polarity
    Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Power Supplies
    2/6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    16
  • Propagation Delay
    265 ns
  • Quiescent Current
    8μA
  • Turn On Delay Time
    265 ns
  • Family
    HC/UH
  • Logic Function
    Decoder, Demultiplexer
  • Number of Inputs
    4
  • Current - Output High, Low
    5.2mA 5.2mA
  • Supply Type
    Single
  • Bandwidth
    28MHz
  • Max I(ol)
    0.0052 A
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.08mA
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Input Conditioning
    STANDARD
  • Height
    2.65mm
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm
  • Thickness
    2.35mm