  • CD74HC14PW
CD74HC14PW
advertisement
Manufacturer No:
CD74HC14PW
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-CD74HC14PW
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
205 ns ns 29 ns ns 5mm mm Gates & Inverters 5.2mA mA 1.2mm mm 57.209338mg mg Surface Mount Surface Mount 2V~6V V 2μA μA
Purchasing and Inquiry
CD74HC14PW Overview
The part comes in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packaging, which makes it convenient to ship overseas. High reliability is provided by advanced packaging method Tube. Based on the Inverter logic principle, it works. Voltage 2V~6V is needed to ensure the part's full functionality. Around -55°C~125°C is the extended operating temperature. Surface Mount is the mounting position of the part. 5.2mA 5.2mA output current is 5.2mA 5.2mA in the high or low state. The 74HC series contains it. A total of 14 terminations have been recorded. User experience is significantly enhanced by the part's 6 functions. As part of HC/UH, this chip is used. Try searching with 74HC14 to find device variants. There are 14 pins injected into the part body. Logic devices with Surface Mount mounting are widely used in many applications. Datasheets for 14 pin functions are available upon request. The current flowing through quiet parts is 2μA. There is Gate logic device like this in the world. 50pF is the load capacitance of the part. A minimum voltage of 2V is required to supply the device. Vsup reaches its maximum value at 6V. The device's output current is rated 5.2mA. It is specified with the 5V volts voltage that the chip must be supplied with as its operating voltage. In addition, it has Schmitt Trigger. It provides high-quality logic output, thanks to its 6 channels.
CD74HC14PW Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -55°C~125°C
HC/UH Family
Quiescent Current: 2μA
Output Current: 5.2mA
CD74HC14PW Applications
There are a lot of Texas Instruments CD74HC14PW Gates and Inverters applications.
  • Solar energy generation
  • Island protection
  • Mountain power station
  • DVD
  • Television
  • VCD
  • Digital camera
  • Mobile caravan
  • Overvoltage and undervoltage protection
  • Roof distributed power station
Step5Bar-code shipping tag
CD74HC14PW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    57.209338mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74HC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gate
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    4.5V
  • Base Part Number
    74HC14
  • Pin Count
  • Max Output Current
    5.2mA
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of Channels
    6
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    5.2mA
  • Propagation Delay
    205 ns
  • Quiescent Current
    2μA
  • Turn On Delay Time
    29 ns
  • Family
    HC/UH
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    5.2mA 5.2mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.0052 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    23ns @ 6V, 50pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    41 ns
  • Logic Level - Low
    0.3V ~ 1.2V
  • Logic Level - High
    1.5V ~ 4.2V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.04mA
  • Schmitt Trigger Input
    Yes
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm