CD74ACT273M96E4
CD74ACT273M96E4
815-CD74ACT273M96E4
SOIC
Flip Flop DUAL 20 Pins SOIC
Purchasing and Inquiry
CD74ACT273M96E4 Overview
As a result, it is packaged as SOIC. D flip flop is included in the Tape and Reelpackage. There are 1 elements in it. There are 20 terminations,It is powered from a supply voltage of 5V. In this case, the D flip flop belongs to the ACTfamily. There is an electronic component mounted in the way of Surface Mount. A total of 20pins are provided on this board. This device exhibits a clock edge trigger type of Positive Edge. The part is included in FF/Latches. Considering the reliability of this T flip flop, it is well suited for TR. The power supply is 5V. If high efficiency is desired, the supply voltage should be kept at 5V. In order to operate, the chip has 4 output lines. As a result, it consumes 8μA of quiescent current without being affected by external factors. It is set to -24mAfor the high level output current. It is set to 24mAfor low level output current. Ideally, the operating temperature should be below 125°C. If the operating temperature is higher than -55°C, the system should operate properly. The RS flip flop is designed to operate with a minimal supply voltage of 4.5VV. It is capable of supporting a maximum supply voltage of 5.5V. The frequency that can be achieved is 85MHz. The logic IC it adopts is D FLIP-FLOP. It is equipped with 1 Functions . A total of 20 pins are present on this device. The 24mA output current allows it to be designed with the greatest amount of flexibility.
CD74ACT273M96E4 Features
Tape and Reel package
20 pins
5V power supplies
1 Functions
20 pin count
CD74ACT273M96E4 Applications
There are a lot of Texas Instruments CD74ACT273M96E4 Flip Flops applications.
- ATE
- High Performance Logic for test systems
- Memory
- Convert a momentary switch to a toggle switch
- Single Down Count-Control Line
- Shift registers
- Guaranteed simultaneous switching noise level
- Cold spare funcion
- QML qualified product
- Bounce elimination switch
Package
CD74ACT273M96E4
Texas Instruments815-SN74S74N14-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LVC1G175DBVRSOT-23-62-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-NC7SZ74K8X8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS273N20-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC74D,65214-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74HC174DR16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MM74HC74AMX14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74HC74N14-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74HC273DW20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MM74HC273WMX20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MM74HC175M16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare