  • CD74ACT240M
CD74ACT240M
advertisement
Manufacturer No:
CD74ACT240M
HK JDW NO:
815-CD74ACT240M
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
Description:
DUAL Buffer, Inverting 4.5V~5.5V 3-State Buffers 74ACT Series 74ACT240 20 Pins 4 Bit per Element 24mA 24mA 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 588
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
CD74ACT240M
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74ACT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    20
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74ACT240
  • Pin Count
  • Output Type
    3-State
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    Inverting
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
  • Propagation Delay
    7.8 ns
  • Quiescent Current
    8μA
  • Turn On Delay Time
    7.8 ns
  • Family
    ACT
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Buffer, Inverting
  • Number of Bits per Element
    4
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Number of Input Lines
    8
  • Count Direction
    UNIDIRECTIONAL
  • Height
    2.65mm
  • Length
    12.8mm
  • Width
    7.5mm
  • Thickness
    2.35mm