  • CD74ACT153M96
CD74ACT153M96
advertisement
Manufacturer No:
CD74ACT153M96
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-CD74ACT153M96
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
CD74ACT153M96
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V 16 Pin 74ACT153 Signal switch74ACT Series 1 Outputs2 Functions
Purchasing and Inquiry
CD74ACT153M96 Overview
It is included in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) in order to save board space.The package is packaged in accordance with Tape & Reel (TR).In terms of mounting, digital switch ic uses the method of Surface Mount.The analog IC used in the multiplexers can be referred to as Multiplexer.The operating temperature of -55°C~125°C will not be susceptible to external factors.When operated with a 4.5V~5.5V supply voltage, digital controlled switch provides digital controlled switch's superior flexibility for designers.Since they are members of the 74ACT series, they can be used in a wide variety of applications.Among its basic configurations are 16 terminations.To find signal switch's related components, a base part number of 74ACT153 may also be used.For multiplexer's system, a voltage of 5V is supplied.A component pin count of 16 is found on this turn signal switch.GULL WING represents the end of conductors.In this case, the supply type is Single.This multiplexer ic has 16 pins configured.The mounting point is Surface Mount.The logic switch is a member of the ACT family.There are 2 bits signal multiplexer provides.A power supply is provided for mux switch's normal operation of 5V.The turn signal switch has 1 outputs designed for operation.Reliable performance of the multiplexers can be achieved when a supply voltage of 5V is provided.The multiplexer provides 8 inputs.The signal switching is packaged by TR.
CD74ACT153M96 Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Power supplies of 5V
Operating with the supply voltage of 5V
CD74ACT153M96 Applications
  • Automatic health monitoring systems
  • Night vision cameras
  • Enabling different rows of memory depending on address in memory chips
  • PCIe
  • LVDS
  • Paper plants
  • Microprocessor input/output systems
  • Encrypted communications system
  • Textile mills
  • Signal router
Step5Bar-code shipping tag
CD74ACT153M96
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    141.690917mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74ACT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Multiplexer
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74ACT153
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    2 x 4:1
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    2
  • Propagation Delay
    18 ns
  • Family
    ACT
  • Number of Inputs
    8
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Supply Type
    Single
  • Bandwidth
    100MHz
  • Output Polarity
    TRUE
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Height
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm