  • CD74ACT139M96
CD74ACT139M96
advertisement
Manufacturer No:
CD74ACT139M96
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-CD74ACT139M96
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
CD74ACT139M96
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V 16 Pin 74ACT139 Signal switch74ACT Series 4 Outputs2 Functions
Purchasing and Inquiry
CD74ACT139M96 Overview
Due to the fact that it is provided in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), digital switch allows the board to be compacted.As a result, it is packaged in a way that is referred to as Tape & Reel (TR).In terms of mounting, digital switch ic uses the method of Surface Mount.The analog IC used in the multiplexers can be referred to as Decoder/Demultiplexer.In the case of -55°C~125°C, turn signal switch will not be affected by external factors.It provides digital controlled switch's superior flexibility for designers to use when it operates with a supply voltage of 4.5V~5.5V.provides digital controlled switch's digital controlled switch'sThe multiplexers from 74ACT series can be used for a wide range of applications.Its basic configuration includes terminations in the 16 range.To find signal switch's related components, a base part number of 74ACT139 may also be used.The multiplexer is supplied with 5V voltage.In this turn signal switch, there are 16 component pins.As the end of conductors, it uses GULL WING.There is a type of supply Single that is employed in this case.Currently, it is configured with 16 pins.The mounting point is Surface Mount.The logic switch is a member of the ACT family.There are 4 bits in signal multiplexer.For mux switch's normal operation, there is a power supply provided at 5V.The turn signal switch has 4 outputs designed for operation.Decoder/Drivers is the classification for this the digital switch ic.It consumes 8μA current of multiplexer ic without external influences.The performance of the multiplexers of a system can be reliably achieved with a supply voltage of 5V.The switches package is packaged in a way which is consistent with TR.A configuration element for the mux switch consists of 2 elements.
CD74ACT139M96 Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Power supplies of 5V
Operating with the supply voltage of 5V
CD74ACT139M96 Applications
  • Enabling different rows of memory depending on address in memory chips
  • Telephone network
  • Relay
  • Decimal decoder
  • Data communication
  • Logic circuits
  • Code conversion
  • LVDS
  • War field flying robot with a night vision flying camera
  • Logic gates for other digital devices
Step5Bar-code shipping tag
CD74ACT139M96
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    141.690917mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74ACT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Decoder/Demultiplexer
  • Subcategory
    Decoder/Drivers
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74ACT139
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    4
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    2
  • Circuit
    1 x 2:4
  • Polarity
    Inverting
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    4
  • Propagation Delay
    12 ns
  • Quiescent Current
    8μA
  • Turn On Delay Time
    12 ns
  • Family
    ACT
  • Logic Function
    Decoder, Demultiplexer
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Supply Type
    Single
  • Bandwidth
    100MHz
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    10.5 ns
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.08mA
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Input Conditioning
    STANDARD
  • Height
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm