  • CD74AC240E
CD74AC240E
advertisement
Manufacturer No:
CD74AC240E
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-CD74AC240E
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
Description:
LOGIC, BUFF/DVR TRI-ST OCTAL, 20DIP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CD74AC240E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74AC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Termination
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    74AC240
  • Pin Count
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
  • Propagation Delay
    6.5 ns
  • Quiescent Current
    8μA
  • Turn On Delay Time
    82 ns
  • Family
    AC
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Buffer, Inverting
  • Number of Bits per Element
    4
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    10.1 ns
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Number of Input Lines
    8
  • Count Direction
    UNIDIRECTIONAL
  • Height
    5.08mm
  • Length
    24.33mm
  • Width
    6.35mm
  • Thickness
    4.57mm