  • CD6FC121GO3
CD6FC121GO3
advertisement
Manufacturer No:
CD6FC121GO3
HK JDW NO:
192-CD6FC121GO3
Package:
Radial
Datasheet:
CD6FC121GO3
Purchasing and Inquiry
CD6FC121GO3 Overview
Due to its 0.276Lx0.094W 7.00mmx2.40mm size/dimension, it allows for high reliability.The voltage - Rated DC of 300V must be provided for the device to function properly.Parts have a 70 ppm/°C temperature coefficient.The device should always remain at -55°C~125°C when in use.
CD6FC121GO3 Features
its size/dimension is 0.276Lx0.094W 7.00mmx2.40mm
the voltage - Rated DC of 300V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD6FC121GO3 Applications
  • Plasma generators
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Medical Equipment
  • MRI Coils
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • CATV
  • RF Instruments
  • Mobile Radio
  • Power Amplifiers
  • Lasers
Step5Bar-code shipping tag
CD6FC121GO3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    CD6
  • Size / Dimension
    0.276Lx0.094W 7.00mmx2.40mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    120pF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Packing Method
    TR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    4.3942mm
  • Lead Spacing
    0.173 4.40mm
  • Size Code
    2809
  • Height
    4.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.173 4.40mm
  • Length
    7mm
  • Width
    2.4mm