  • CD6FC111GO3
CD6FC111GO3
advertisement
Manufacturer No:
CD6FC111GO3
HK JDW NO:
192-CD6FC111GO3
Datasheet:
CD6FC111GO3
Purchasing and Inquiry
CD6FC111GO3 Overview
In order to guarantee a high level of reliability, its size / dimension is 0.276Lx0.094W 7.00mmx2.40mm.Providing a DC voltage - Rated DC of 300V is required to fully operate the device.The part has a temperature coefficient of 70 ppm/°C.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~125°C.
CD6FC111GO3 Features
its size/dimension is 0.276Lx0.094W 7.00mmx2.40mm
the voltage - Rated DC of 300V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD6FC111GO3 Applications
  • RF Medical Equipment
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Instruments
  • MRI Coils and Generators
  • MRI Coils
  • RF Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
CD6FC111GO3
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.276Lx0.094W 7.00mmx2.40mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    110pF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Packing Method
    TR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    4.3942mm
  • Lead Spacing
    0.173 4.40mm
  • Size Code
    2809
  • Height
    4.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.173 4.40mm
  • Length
    7mm
  • Width
    2.4mm