  • CD6EC820GO3
CD6EC820GO3
advertisement
Manufacturer No:
CD6EC820GO3
HK JDW NO:
192-CD6EC820GO3
Package:
Radial
Datasheet:
CD6EC820GO3
Purchasing and Inquiry
CD6EC820GO3 Overview
In order to guarantee a high level of reliability, its size / dimension is 0.252Lx0.094W 6.40mmx2.40mm.This device requires a voltage of - Rated DC of 300V in order to be fully functional.It is set to 125°C so that reliability is ensured.100 ppm/°C temperature coefficient are set with the part.300V is the voltage rating of this electronic part.It is recommended that the device remain at -55°C~125°C at all times when in operation.
CD6EC820GO3 Features
its size/dimension is 0.252Lx0.094W 6.40mmx2.40mm
the voltage - Rated DC of 300V
a 100 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 300V
CD6EC820GO3 Applications
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Plasma generators
  • RF Instruments
  • Lasers
  • MRI Coils
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • MRI Coils and Generators
  • RF Power Amplifiers
  • RF Medical Equipment
Step5Bar-code shipping tag
CD6EC820GO3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    CD6
  • Size / Dimension
    0.252Lx0.094W 6.40mmx2.40mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    300V
  • Capacitance
    82pF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Lead Pitch
    4.3942mm
  • Lead Spacing
    0.173 4.40mm
  • Height
    4.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.189 4.80mm
  • Length
    6.4008mm
  • Width
    2.3876mm