  • CD5FY251JO3
CD5FY251JO3
advertisement
Manufacturer No:
CD5FY251JO3
HK JDW NO:
192-CD5FY251JO3
Datasheet:
CD5FY251JO3
Purchasing and Inquiry
CD5FY251JO3 Overview
3mm is the terminal pitch of the part.This device's size and dimension are 0.272Lx0.161W 6.90mmx4.10mm to ensure a high level of reliability.The voltage - Rated DC of 50V must be provided for the device to function properly.With the part, temperature coefficients of 70 ppm/°C are pre-set.The device should always remain at -55°C~125°C when in use.
CD5FY251JO3 Features
a 3mm terminal pitch
its size/dimension is 0.272Lx0.161W 6.90mmx4.10mm
the voltage - Rated DC of 50V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD5FY251JO3 Applications
  • MRI Coils
  • Mobile Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Power Amplifiers
  • CATV
  • Lasers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • Plasma generators
  • Ground and Flight Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
CD5FY251JO3
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.272Lx0.161W 6.90mmx4.10mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    250pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    3mm
  • Lead Pitch
    2.9972mm
  • Lead Spacing
    0.118 3.00mm
  • Size Code
    2716
  • Height
    5.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.220 5.60mm
  • Length
    6.9mm
  • Width
    4.1mm