  • CD5FY221GO3
CD5FY221GO3
advertisement
Manufacturer No:
CD5FY221GO3
HK JDW NO:
192-CD5FY221GO3
Package:
Radial
Datasheet:
CD5FY221GO3
Purchasing and Inquiry
CD5FY221GO3 Overview
Pitch 3mm is measured on the part's terminals.This device's size and dimension are 0.272Lx0.150W 6.90mmx3.80mm to ensure a high level of reliability.To operate properly, it requires a voltage - Rated DC of 50V.The part has a temperature coefficient of 70 ppm/°C.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~125°C.
CD5FY221GO3 Features
a 3mm terminal pitch
its size/dimension is 0.272Lx0.150W 6.90mmx3.80mm
the voltage - Rated DC of 50V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD5FY221GO3 Applications
  • Plasma generators
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • MRI Coils
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Lasers
  • MRI Coils and Generators
  • RF Power Amplifiers
  • Mobile Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Medical Equipment
Step5Bar-code shipping tag
CD5FY221GO3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    CD5
  • Size / Dimension
    0.272Lx0.150W 6.90mmx3.80mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    220pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    3mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    2.9972mm
  • Lead Spacing
    0.118 3.00mm
  • Size Code
    2715
  • Height
    5.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.220 5.60mm
  • Length
    6.9mm
  • Width
    3.8mm