  • CD5FC121JO3F
CD5FC121JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD5FC121JO3F
HK JDW NO:
192-CD5FC121JO3F
Package:
Radial
Datasheet:
CD5FC121JO3F
Purchasing and Inquiry
CD5FC121JO3F Overview
Pitch is measured at the terminals of the part 3mm.In order to guarantee a high level of reliability, its size / dimension is 0.272Lx0.189W 6.90mmx4.80mm.To function properly, 300V needs a voltage of Rated DC.Parts with 70 ppm/°C temperature coefficients are pre-set.It is recommended to leave the device at -55°C~125°C at all times.
CD5FC121JO3F Features
a 3mm terminal pitch
its size/dimension is 0.272Lx0.189W 6.90mmx4.80mm
the voltage - Rated DC of 300V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD5FC121JO3F Applications
  • CATV
  • RF Medical Equipment
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Power Amplifiers
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • MRI Coils
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Instruments
  • Plasma generators
Step5Bar-code shipping tag
CD5FC121JO3F
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    CD5
  • Size / Dimension
    0.272Lx0.189W 6.90mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    120pF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    3mm
  • Depth
    4.8mm
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    2.9972mm
  • Lead Spacing
    0.118 3.00mm
  • Lead Diameter
    400 μm
  • Size Code
    2719
  • Height
    6.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.252 6.40mm
  • Length
    6.9mm