  • CD5FA181JO3F
CD5FA181JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD5FA181JO3F
HK JDW NO:
192-CD5FA181JO3F
Package:
Radial
Datasheet:
CD5FA181JO3F
Purchasing and Inquiry
CD5FA181JO3F Overview
Pitch 3mm is measured on the part's terminals.Despite its size/dimension being 0.272Lx0.181W 6.90mmx4.60mm, it guarantees high reliability.To function properly, 100V needs a voltage of Rated DC.Temperature coefficients 70 ppm/°C are set with the part.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~125°C.
CD5FA181JO3F Features
a 3mm terminal pitch
its size/dimension is 0.272Lx0.181W 6.90mmx4.60mm
the voltage - Rated DC of 100V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD5FA181JO3F Applications
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • MRI Coils
  • RF Medical Equipment
  • Lasers
  • Mobile Radio
  • MRI Coils and Generators
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Power Amplifiers
  • CATV
  • Tuned LCR Circuits
Step5Bar-code shipping tag
CD5FA181JO3F
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    CD5
  • Size / Dimension
    0.272Lx0.181W 6.90mmx4.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    180pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    3mm
  • Lead Pitch
    2.9972mm
  • Lead Spacing
    0.118 3.00mm
  • Size Code
    2718
  • Height
    6.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm
  • Length
    6.9mm
  • Width
    4.6mm