  • CD5FA181GO3
CD5FA181GO3
advertisement
Manufacturer No:
CD5FA181GO3
HK JDW NO:
192-CD5FA181GO3
Datasheet:
CD5FA181GO3
Purchasing and Inquiry
CD5FA181GO3 Overview
Pitch at the terminals is measured as 3mm.A 0.272Lx0.181W 6.90mmx4.60mm dimension and a size/dimension of 0.272Lx0.181W 6.90mmx4.60mm ensure reliability.To properly function, the voltage - Rated DC of 100V must be provided.Parts with 70 ppm/°C temperature coefficients are pre-set.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~125°C.
CD5FA181GO3 Features
a 3mm terminal pitch
its size/dimension is 0.272Lx0.181W 6.90mmx4.60mm
the voltage - Rated DC of 100V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD5FA181GO3 Applications
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Medical Equipment
  • MRI Coils and Generators
  • CATV
  • Tuned LCR Circuits
  • Lasers
  • RF Power Amplifiers
  • RF Instruments
  • MRI Coils
  • Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
CD5FA181GO3
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.272Lx0.181W 6.90mmx4.60mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    180pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    3mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    2.9972mm
  • Lead Spacing
    0.118 3.00mm
  • Size Code
    2718
  • Height
    6.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm
  • Length
    6.9mm
  • Width
    4.6mm