  • CD5EC510JO3F
CD5EC510JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD5EC510JO3F
HK JDW NO:
192-CD5EC510JO3F
Datasheet:
CD5EC510JO3F
Purchasing and Inquiry
CD5EC510JO3F Overview
This part has a 3mm terminal pitch.In order to guarantee a high level of reliability, its size / dimension is 0.272Lx0.142W 6.90mmx3.60mm.It requires voltage - Rated DC of 300V to function fully.Temperature coefficients 100 ppm/°C are set with the part.When operating, the device should remain at -55°C~125°C at all times.
CD5EC510JO3F Features
a 3mm terminal pitch
its size/dimension is 0.272Lx0.142W 6.90mmx3.60mm
the voltage - Rated DC of 300V
a 100 ppm/°C temperature coefficient
CD5EC510JO3F Applications
  • RF Instruments
  • Power Amplifiers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Lasers
  • RF Power Amplifiers
  • Mobile Radio
  • Plasma generators
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • MRI Coils and Generators
  • MRI Coils
Step5Bar-code shipping tag
CD5EC510JO3F
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    WIRE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.272Lx0.142W 6.90mmx3.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    51pF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    3mm
  • Depth
    3.6mm
  • Lead Pitch
    2.9972mm
  • Lead Spacing
    0.118 3.00mm
  • Voltage
    300V
  • Height
    5.334mm
  • Height Seated (Max)
    0.209 5.30mm
  • Length
    6.9mm