  • CD5EC360JO3F
CD5EC360JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD5EC360JO3F
HK JDW NO:
192-CD5EC360JO3F
Datasheet:
CD5EC360JO3F
Purchasing and Inquiry
CD5EC360JO3F Overview
A 0.272Lx0.130W 6.90mmx3.30mm size/dimension ensures high levels of reliability.To operate properly, it requires a voltage - Rated DC of 300V.With the part, the temperature coefficient is set to 100 ppm/°C.When in operation, the device should be kept at -55°C~125°C.
CD5EC360JO3F Features
its size/dimension is 0.272Lx0.130W 6.90mmx3.30mm
the voltage - Rated DC of 300V
a 100 ppm/°C temperature coefficient
CD5EC360JO3F Applications
  • Plasma generators
  • RF Power Amplifiers
  • MRI Coils and Generators
  • MRI Coils
  • Lasers
  • Power Amplifiers
  • Mobile Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
Step5Bar-code shipping tag
CD5EC360JO3F
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.272Lx0.130W 6.90mmx3.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    36pF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    3.3mm
  • Lead Pitch
    2.9972mm
  • Lead Spacing
    0.118 3.00mm
  • Size Code
    2713
  • Voltage
    300V
  • Height
    5.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.209 5.30mm
  • Length
    6.9mm