  • CD5EC220JO3
CD5EC220JO3
advertisement
Manufacturer No:
CD5EC220JO3
HK JDW NO:
192-CD5EC220JO3
Package:
Radial
Datasheet:
CD5EC220JO3
Purchasing and Inquiry
CD5EC220JO3 Overview
A 0.272Lx0.118W 6.90mmx3.00mm dimension and a size/dimension of 0.272Lx0.118W 6.90mmx3.00mm ensure reliability.This device requires a voltage of - Rated DC of 300V in order to be fully functional.Parts have a 100 ppm/°C temperature coefficient.When in operation, the device should be kept at -55°C~125°C.
CD5EC220JO3 Features
its size/dimension is 0.272Lx0.118W 6.90mmx3.00mm
the voltage - Rated DC of 300V
a 100 ppm/°C temperature coefficient
CD5EC220JO3 Applications
  • RF Instruments
  • MRI Coils and Generators
  • Tuned LCR Circuits
  • CATV
  • MRI Coils
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Lasers
  • RF Medical Equipment
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Plasma generators
Step5Bar-code shipping tag
CD5EC220JO3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    CD5
  • Size / Dimension
    0.272Lx0.118W 6.90mmx3.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Capacitance
    22pF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    3mm
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    3mm
  • Lead Spacing
    0.118 3.00mm
  • Lead Diameter
    400 μm
  • Voltage
    300V
  • Height
    5.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.201 5.10mm
  • Length
    6.9mm