  • CD4FD471GO3
CD4FD471GO3
advertisement
Manufacturer No:
CD4FD471GO3
HK JDW NO:
192-CD4FD471GO3
Package:
Radial
Datasheet:
CD4FD471GO3
Purchasing and Inquiry
CD4FD471GO3 Overview
2.5mm is the terminal pitch of the part.Consequently, it has 0.339Lx0.161W 8.60mmx4.10mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.To properly function, the voltage - Rated DC of 500V must be provided.With the part, temperature coefficients of 70 ppm/°C are pre-set.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~125°C.
CD4FD471GO3 Features
a 2.5mm terminal pitch
its size/dimension is 0.339Lx0.161W 8.60mmx4.10mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD4FD471GO3 Applications
  • Lasers
  • RF Instruments
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • MRI Coils and Generators
  • CATV
  • MRI Coils
  • Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
CD4FD471GO3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    CD4
  • Size / Dimension
    0.339Lx0.161W 8.60mmx4.10mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Feature
    RF, High Frequency
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Size Code
    3416
  • Height
    7.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.311 7.90mm
  • Length
    8.6mm
  • Width
    4.1mm