  • CD4FD241FO3
CD4FD241FO3
advertisement
Manufacturer No:
CD4FD241FO3
HK JDW NO:
192-CD4FD241FO3
Datasheet:
CD4FD241FO3
Purchasing and Inquiry
CD4FD241FO3 Overview
In this case, we measure the part's terminal pitch at 2.5mm.The size/dimension of this module is 0.339Lx0.161W 8.60mmx4.10mm in order to provide high reliability.To operate properly, it requires a voltage - Rated DC of 500V.Parts with 70 ppm/°C temperature coefficients are set at the factory.The device should always remain at -55°C~125°C when in use.
CD4FD241FO3 Features
a 2.5mm terminal pitch
its size/dimension is 0.339Lx0.161W 8.60mmx4.10mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD4FD241FO3 Applications
  • Lasers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • RF Instruments
  • MRI Coils
  • Power Amplifiers
  • RF Medical Equipment
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
CD4FD241FO3
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.339Lx0.161W 8.60mmx4.10mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    240pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Height
    7.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.311 7.90mm
  • Length
    8.6mm
  • Width
    4.1mm