  • CD4FD131GO3
CD4FD131GO3
advertisement
Manufacturer No:
CD4FD131GO3
HK JDW NO:
192-CD4FD131GO3
Package:
Radial
Datasheet:
CD4FD131GO3
Purchasing and Inquiry
CD4FD131GO3 Overview
A part's terminal pitch is measured as 2.5mm.The size/dimension of this device is 0.339Lx0.161W 8.60mmx4.10mm in order to ensure a high level of reliability.To operate properly, it requires a voltage - Rated DC of 500V.70 ppm/°C is set as the temperature coefficient for the part.The device should always remain at -55°C~125°C when in use.
CD4FD131GO3 Features
a 2.5mm terminal pitch
its size/dimension is 0.339Lx0.161W 8.60mmx4.10mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD4FD131GO3 Applications
  • Lasers
  • Mobile Radio
  • RF Power Amplifiers
  • Plasma generators
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Instruments
  • CATV
  • Power Amplifiers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
Step5Bar-code shipping tag
CD4FD131GO3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    CD4
  • Size / Dimension
    0.339Lx0.161W 8.60mmx4.10mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Feature
    RF, High Frequency
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    130pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Size Code
    3416
  • Height
    7.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.311 7.90mm
  • Length
    8.6mm
  • Width
    4.1mm