  • CD4ED680FO3
CD4ED680FO3
advertisement
Manufacturer No:
CD4ED680FO3
HK JDW NO:
192-CD4ED680FO3
Datasheet:
CD4ED680FO3
Purchasing and Inquiry
CD4ED680FO3 Overview
Pitch at the terminals is measured as 2.5mm.A 0.291Lx0.110W 7.40mmx2.80mm size/dimension ensures high levels of reliability.To function properly, 500V needs a voltage of Rated DC.Temperature coefficients 100 ppm/°C are set with the part.It is recommended that the device remain at -55°C~125°C at all times when in operation.
CD4ED680FO3 Features
a 2.5mm terminal pitch
its size/dimension is 0.291Lx0.110W 7.40mmx2.80mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 100 ppm/°C temperature coefficient
CD4ED680FO3 Applications
  • Plasma generators
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • MRI Coils
  • Lasers
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
Step5Bar-code shipping tag
CD4ED680FO3
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.291Lx0.110W 7.40mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    RF, High Frequency
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    68pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Height
    5.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.220 5.60mm
  • Length
    7.4mm
  • Width
    2.8mm