  • CD4ED500GO3
CD4ED500GO3
advertisement
Manufacturer No:
CD4ED500GO3
HK JDW NO:
192-CD4ED500GO3
Datasheet:
CD4ED500GO3
Purchasing and Inquiry
CD4ED500GO3 Overview
Parts are measured at their terminal pitches 2.5mm.A 0.291Lx0.110W 7.40mmx2.80mm dimension and a size/dimension of 0.291Lx0.110W 7.40mmx2.80mm ensure reliability.To operate properly, it requires a voltage - Rated DC of 500V.Temperature coefficients 100 ppm/°C are set with the part.When in operation, the device should be kept at -55°C~125°C.
CD4ED500GO3 Features
a 2.5mm terminal pitch
its size/dimension is 0.291Lx0.110W 7.40mmx2.80mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 100 ppm/°C temperature coefficient
CD4ED500GO3 Applications
  • MRI Coils
  • RF Medical Equipment
  • Lasers
Step5Bar-code shipping tag
CD4ED500GO3
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.291Lx0.110W 7.40mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Feature
    RF, High Frequency
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    50pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Height
    5.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.220 5.60mm
  • Length
    7.4mm
  • Width
    2.8mm