  • CD4ED390GO3F
CD4ED390GO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD4ED390GO3F
HK JDW NO:
192-CD4ED390GO3F
Package:
Radial
Datasheet:
CD4ED390GO3F
Purchasing and Inquiry
CD4ED390GO3F Overview
A 0.291Lx0.110W 7.40mmx2.80mm dimension and a size/dimension of 0.291Lx0.110W 7.40mmx2.80mm ensure reliability.The voltage - Rated DC of 500V needs to be provided to fully play its function.100 ppm/°C is set as the temperature coefficient for the part.It is recommended to leave the device at -55°C~125°C at all times.
CD4ED390GO3F Features
its size/dimension is 0.291Lx0.110W 7.40mmx2.80mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 100 ppm/°C temperature coefficient
CD4ED390GO3F Applications
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Medical Equipment
  • CATV
  • Power Amplifiers
  • RF Power Amplifiers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Instruments
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • MRI Coils and Generators
  • Ground and Flight Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
CD4ED390GO3F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    CD4
  • Size / Dimension
    0.291Lx0.110W 7.40mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Feature
    RF, High Frequency
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Capacitance
    39pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Height
    5.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.220 5.60mm