  • CD4ED200DO3
CD4ED200DO3
advertisement
Manufacturer No:
CD4ED200DO3
HK JDW NO:
192-CD4ED200DO3
Package:
Radial
Datasheet:
CD4ED200DO3
Purchasing and Inquiry
CD4ED200DO3 Overview
2.5mm is the terminal pitch of the part.Due to its 0.291Lx0.110W 7.40mmx2.80mm size/dimension, it allows for high reliability.The voltage - Rated DC of 500V must be provided for the device to function properly.With the part, temperature coefficients of 100 ppm/°C are pre-set.When operating, the device should remain at -55°C~125°C at all times.
CD4ED200DO3 Features
a 2.5mm terminal pitch
its size/dimension is 0.291Lx0.110W 7.40mmx2.80mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 100 ppm/°C temperature coefficient
CD4ED200DO3 Applications
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Plasma generators
  • RF Power Amplifiers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Mobile Radio
  • MRI Coils and Generators
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Power Amplifiers
  • MRI Coils
  • Tuned LCR Circuits
Step5Bar-code shipping tag
CD4ED200DO3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    CD4
  • Size / Dimension
    0.291Lx0.110W 7.40mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • Feature
    RF, High Frequency
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    20pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Size Code
    2911
  • Height
    5.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.220 5.60mm
  • Length
    7.4mm
  • Width
    2.8mm