  • CD4CD180DO3
CD4CD180DO3
advertisement
Manufacturer No:
CD4CD180DO3
HK JDW NO:
192-CD4CD180DO3
Package:
Radial
Datasheet:
CD4CD180DO3
Purchasing and Inquiry
CD4CD180DO3 Overview
Parts are measured at their terminal pitches 2.5mm.Consequently, it has 0.291Lx0.110W 7.40mmx2.80mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.To properly function, the voltage - Rated DC of 500V must be provided.With the part, the temperature coefficient is set to 200 ppm/°C.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~125°C.
CD4CD180DO3 Features
a 2.5mm terminal pitch
its size/dimension is 0.291Lx0.110W 7.40mmx2.80mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 200 ppm/°C temperature coefficient
CD4CD180DO3 Applications
  • MRI Coils
  • CATV
  • RF Instruments
  • Lasers
  • MRI Coils and Generators
  • Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Plasma generators
  • RF Medical Equipment
Step5Bar-code shipping tag
CD4CD180DO3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CD4
  • Size / Dimension
    0.291Lx0.110W 7.40mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • Feature
    RF, High Frequency
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    18pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Size Code
    2911
  • Height
    5.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.220 5.60mm
  • Length
    7.4mm
  • Width
    2.8mm