  • CD45-E2GA102M-VKA
CD45-E2GA102M-VKA
advertisement
Manufacturer No:
CD45-E2GA102M-VKA
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CD45-E2GA102M-VKA
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
CD45-E2GA102M-VKA
Purchasing and Inquiry
CD45-E2GA102M-VKA Overview
A 0.295Dia 7.50mm size/dimension program is available for this device.Temperatures greater than -25°C are recommended for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 10.0076mm.
CD45-E2GA102M-VKA Features
a size/dimension of 0.295Dia 7.50mm
with E being the highest temperature coefficient
CD45-E2GA102M-VKA Applications
There are a lot of TDK Corporation CD45-E2GA102M-VKA applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CD45-E2GA102M-VKA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2013
  • Series
    CD
  • Size / Dimension
    0.295Dia 7.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    E
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    440VAC
  • Capacitance
    1000pF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm